به دلیل نوسانات ارزی و ثابت نبودن قیمت محصولات، قبل از خرید حتما با کارشناس فروشگاه هوشمند سرما تماس حاصل نمایید.
تلفن تماس ۰۲۱۷۷۶۲۵۲۳۰- ۰۹۱۰۱۸۳۶۶۲۰
درب سردخانه

درب سردخانه چه مشخصات و ویژگی هایی باید داشته باشد؟

0/07/03 mahya eydi

همان طور که می دانید برای نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی نسازمند محیطی با دمای بسیار پایین هستیم که به آن سردخانه گفته می شود. یکی از مهم ترین و کلیدی ترین بخش های هر سردخانه که نقش بسیار زیادی در بهینه سازی مصرف انرژی دارد، درب سردخانه است. شاید در ظاهر اهمیت درب سردخانه آن چنان مشهود نباشد اما باید گفت که بیش ترین تاثیر را در کارکرد سردخانه دارد. درب سردخانه دارای انواع گوناگونی است که در ادامه با آن ها و کاربردهای هر کدام نیز آشنا خواهید شد. در این مقاله قصد داریم شما را با درب سردخانه، انواع و ویژگی های آن به طور کامل آشنا کنیم تا بتوانیم شما را در خرید این محصول راهنمایی کنیم. برای آشنایی و دریافت این اطلاعات تا پایان مقاله همراه ما باشید.

اطلاعاتی درباره سازه سردخانه

قبل از اینکه به معرفی درب سردخانه و انواع و ویژگی های آن بپردازیم می خواهیم اطلاعات مختصری در زمینه سردخانه به شما ارائه دهیم. به بیان ساده، سردخانه در واقع اتاقی است که در آن تجهیزات مختلفی مانند: کندانسور، اواپراتور، کمپرسور و … قرار دارد و دمای آن در حدی که مد نظر است پایین آمده است. پایین بودن دمای سردخانه و اینکه این دما چه حدی باید باشد به نوع موادی بستگی دارد که قرار است در سردخانه نگهداری شود. این دما از چند درجه بالای صفر شروع می شود و تا ده ها درجه زیر صفر نیز ادامه دارد.

سردخانه علاوه بر داشتن تجهیزات با کیفیت باید از عایق مناسبی نیز برخوردار باشد تا از ورود گرما به داخل آن جلوگیری شود. اگر گرما به راحتی بتواند به داخل فضای سردخانه نفوذ کند، برای خنک نگه داشتن فضای داخل سردخانه باید انرژی بیشتری مصرف شود و در نتیجه باعث کاهش عمر مفید تجهیزات و صرف هزینه های بیشتر می شود. در ادامه یکی از مهم ترین تجهیزاتی که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود یعنی درب سردخانه و انواع آن را برای شما شرح می دهیم.

درب سرد خانه چیست؟

یکی از مهم ترین و اساسی ترین قسمت های هر سردخانه که هنگام طراحی باید به آن توجه ویژه ای شود، درب سرد خانه است. همان طور که در بالا نیز اشاره شد درب های سردخانه نقش بسیار مهمی در صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن دارند. نفوذ کردن هوای گرم از بیرون به داخل سردخانه در برخی موارد می تواند حتی تا 50 درصد باعث افزایش مصرف انرژی شود. لذا بهترین کار برای جلوگیری از این موضوع، استفاده از درب سرد خانه با کیفیت، دارای استاندارد مناسب و متناسب با نوع سرد خانه است. زیرا در صورت انتخاب نادرست، عملکرد تمامی اجزای سردخانه بی نتیجه خواهد بود و حتی ممکن است مواد موجود در سردخانه نیز به سرعت خراب شوند. این درب ها انواع مختلفی دارند که در ادامه برای شما معرفی می کنیم.

انواع درب سرد خانه

حال که از اهمیت درب سردخانه مطلع شدید وقت آن رسیده که شما را با انواع درب های سرد خانه آشنا کنیم. درب سردخانه ها بر اساس نوع کارکردی که دارند در 3 نوع زیر طراحی و ساخته می شود. این سه نمونه عبارتند از:

درب سردخانه لولایی (معمولی)

درب سردخانه لولایی یکی از ساده ترین و معمول ترین درب های سردخانه است. ساختار این درب به این صورت است که در یک محور دارای لولا است و این لولاها با دوران و حرکت حول محور آن باز و بسته می شوند. این نوع درب سرد خانه به دلیل طراحی ساده ای که دارد دارای قیمت پایین تری نیز نسبت به انواع دیگر است و بیشتر از نمونه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انتخاب درب سردخانه لولایی باید به یک سری نکات دقت کرد که جزو ویژگی های این نوع درب محسوب می شود:

  • نکته اول این است که درب های لولایی هنگامی که باز می شوند باعث اتلاف مقدار زیادی انرژی می شوند به همین دلیل باید از آن ها در سردخانه هایی استفاده کرد که میزان رفت و آمد و باز و بسته شدن درب کمتر باشد.
  • نکته دوم در رابطه با ابعاد این نوع درب است. درب لولایی برای سرد خانه هایی که به درب های بزرگی نیاز دارند مناسب نیست. زیرا ابعاد زیاد درب باعث افزایش وزن درب و سنگین شدن آن می شود که می تواند فشار زیادی را به لولای درب وارد کند.
  • و اما نکته سوم این است که هنگام انتخاب درب های لولایی باید به این موضوع توجه داشته باشید که این درب ها هنگام باز شدن به فضایی نیاز دارند که متناسب با ابعاد آن ها باشد. لذا باید محل قرار گرفتن درب بر اساس ابعاد آن و به درستی انتخاب شود تا هنگام باز و بسته شدن مشکلی ایجاد نشود.

جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه خرید و همچنین خرید انواع درب های سردخانه می توانید با شماره 09101836620تماس حاصل نمایید.

درب سردخانه کشویی (ریلی)

نوع دیگری از درب سردخانه، درب های کشویی یا ریلی هستند که همان طور که از نام آن ها پیداست به صورت خطی بر روی یک ریل به حرکت در می آیند. این نمونه از درب های سردخانه ای دارای مزیت جلوگیری از اتلاف انرژی هستند و از آن جایی که به صورت کشویی باز و بسته می شوند، تبادل هوای کمتری از طریق آن ها صورت می گیرد و در نتیجه باعث اتلاف مقدار کمتری حرارت و انرژی می شوند.

از این نوع درب سردخانه بیشتر در سرد خانه هایی استفاده می شود که در آن ها رفت و آمد بیشتری وجود دارد. از طرف دیگر درب های کشویی بر خلاف نمونه لولایی محدودیتی برای ساخت از لحاظ ابعاد ندارند و می توان از آن ها در ابعاد بسیار بزرگ نیز بر اساس نیاز موجود استفاده کرد. همچنین باز و بسته شدن آن ها نیز بر خلاف درب های لولایی به فضای زیادی نیاز ندارد.

درب های کشویی امکان ویژه دیگری نیز دارند به این صورت که می توان برای آن ها موتوری برای باز و بسته شدن درب به صورت خودکار قرار داد. این کار نه تنها باعث سهولت باز و بسته شدن درب ها می شود بلکه سرعت باز و بسته شدن درب را نیز افزایش می دهد و در نتیجه جلوی کوچکترین اتلاف انرژی به راحتی گرفته می شود.

درب سردخانه کنترل اتمسفر (ریلی با طراحی ویژه)

این نوع درب سردخانه اندکی با دو نمونه دیگر متفاوت است و می توان گفت نمونه پیشرفته تر درب ریلی یا کشویی است. همان طور که می دانید برخی از موادی که در سردخانه ها نگهداری می شوند نسبت به میزان اکسیژنی که در فضای سردخانه وجود دارد حساس هستند و وجود مقدار بالای اکسیژن در این فضا می تواند از عمر مفید این محصولات بکاهد. برای مثال برخی مواد مانند: میوه ها و سبزیجات یا برخی از داروهای خاص یا مواد شیمیایی نسبت درصد اکسیژن حساس هستند و میزان اکسیژن می تواند روی سلامت آن ها تاثیر بگذارد.

به همین جهت مهندسان و طراحان درب های سردخانه، نمونه ای دیگر از درب را طراحی کردند که می تواند به طور کامل از نفوذ هوای بیرون به داخل سردخانه جلوگیری کرده و درصد اکسیژن داخل را در حد مطلوب و نرمال نگه دارد. این نمونه از درب ها به صورت کشویی یا همان ریلی ساخته می شوند و دارای درزگیرهای خاصی هستند که قابلیت آب بند و هوا بند بودن را به صورت کامل دارد. همچنین در این سردخانه ها که باید درصد اکسیژن در حد پایینی باشد، علاوه بر اینکه از درب های کنترل اتمسفر استفاده می شود، گازهای خنثی مانند کربن دی اکسید نیز به داخل آن تزریق می کنند تا میزان اکسیژن به حد مورد نظر برسد.

ویژگی های مهم برای انتخاب درب سردخانه چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا در رابطه با انواع درب سردخانه مطرح شد، مشاهده کردید که هر کدام از این انواع دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند و برای نوعی خاص از سردخانه مناسب هستند. اما موضوعی که اهمیت دارد و می توان از آن به عنوان ویژگی مشترک و مهم برای تمامی نمونه های درب سردخانه نام برد، میزان مصرف انرژی یا به عبارتی مصرف انرژی به میزان مناسب است.

مصرف انرژی نه تنها بر روی هزینه های برق مصرفی تاثیر گذار است بلکه روی کارایی دیگر تجهیزات سردخانه نیز موثر است و می تواند طول عمر مفید و میزان ماندگاری مواد و محصولات موجود در سردخانه را نیز تحت الشعاع قرار دهد. پس به طور کلی می توان گفت مهم ترین ویژگی ها برای انتخاب درب سردخانه: میزان مصرف انرژی، قیمت، تناسب آن با نوع محصولات و … است.

نکات مهم درباره کاربرد درب سردخانه

این موضوع کاملا مشخص است که درب های سردخانه برای جلوگیری از ورود گرما به داخل فضای سردخانه و پایین نگه داشتن دمای داخلی طراحی و ساخته شده اند اما هر نوعی از آن ها نیز برای یک سرد خانه خاص و شرایط خاصی کاربرد دارد. برای مثال به موارد زیر توجه کنید:

  • به طور معمول درب سردخانه ها ضخامتی بین 7 تا 15 میلی متر دارند اما در سرد خانه هایی با دمای زیر صفر، از درب های کشویی با ضخامت های بالاتر استفاده می شود.
  • در طراحی و ساخت درب های لولایی، کشویی و کنترل اتمسفر برای جلوگیری از یخ زدگی المنت های حرارتی به کار برده می شود.
  • هنگام انتخاب درب مناسب برای سردخانه باید به ابعاد و حجم بسته بندی محصولات و موادی که وارد سرد خانه می شوند یا از آن خارج می شوند، دقت شود.
  • سردخانه هایی که در آن ها موادی نگهداری می شوند که به درصد اکسیژن حساس اند، برای اینکه از کاهش حجم اکسیژن جلوگیری شود، کازهای خنثی مانند کربن دی اکسید تزریق می شود. به همین منظور باید حتما از درب های کنترل اتمسفر استفاده شود.
  • دمای مورد نیاز در هر سردخانه با ضخامت درب آن رابطه مستقیمی دارد. بر همین اساس هر چه میزان دمای داخلی سردخانه کمتر باشد باید از درب هایی با ضخامت و قطر بیشتر استفاده شود.

نتیجه گیری

سردخانه ها یکی از تجهیزات اساسی برای نگهداری مواد غذایی، داروها و برخی از مواد شیمیایی برای مدت زمان طولانی در دمای پایین هستند و طول عمر آن ها را افزایش می دهند. یکی از مهم ترین قسمت های هر سردخانه که تاثیر بسیار زیادی روی دما و ماندگاری محصولات دارد، درب سردخانه است. درب های سردخانه انواع مختلفی دارند که هر کدام برای نوع خاصی از سردخانه و نوع خاصی از محصولات هستند. بر اساس ویژگی های سرد خانه و نوع محصولی که قرار است در آن نگهداری شود نوع درب انتخاب می شود. ما در این مقاله شما را با انواع درب سردخانه و ویژگی ها و نکات مهم در رابطه با هر کدام آشنا کردیم. امیدواریم بتوانید با استفاده از مطالعه این مطالب انتخاب و خرید مناسبی داشته باشید.بیشتر بخوانید
× چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟